sobota, 24 listopada 2012

Za Rzekę Pożerającą Człowieka


Ewa Nowacka, Szubad żąda ofiary, Nasza Księgarnia 1972.

Szubad, królowa Ur, umiera po długiej chorobie. Zgodnie ze zwyczajem wielka władczyni nie może sama podążyć do krainy Kur, za Rzekę Pożerającą Człowieka. Musi jej towarzyszyć godny orszak sług, by i na tamtym świecie Szubad niczego nie brakowało. Wśród wyznaczonych przez najwyższego kapłana do „dobrowolnego” odejścia wraz ze zmarłą znajduje się Nin-dada, niewolnica dźwigająca dzbany z wodą do komnat królowej. Jej przyjaciel, piętnastoletni Entemena, wie, że już więcej jej nie zobaczy i postanawia ratować dziewczynę. Wyrwanie jednak bogom przeznaczonej im ofiary nie jest łatwe. W dramatycznych staraniach o uwolnienie przyjaciółki Entemena zyskuje niespodziewanych sojuszników, dowiaduje się też, że zawsze może liczyć na swoich rodziców, którym dotąd sprawiał tyle kłopotów i zmartwień.
Osadzona w scenerii starożytnego Sumeru książka Ewy Nowackiej to opowieść o przyjaźni gotowej do najwyższych poświęceń, o pierwszej miłości i dojrzewaniu, o przekształcaniu się z chłopca, niesfornego i leniwego, w mężczyznę gotowego wziąć na siebie odpowiedzialność za losy własne i najbliższych. Jest to też pochwała miłości rodzicielskiej, niekiedy surowej, ale zawsze gotowej do wybaczenia. 

Więcej o książce na blogu.

2 komentarze:

 1. Napisałam dziś o tej matce ryżu, ale doszłam do wniosku, że raczej nie pasuje do tego bloga, to powieść obyczajowa, a nie historyczna.

  Czy ja dobrze zrozumiałam zasady, że ma to przebiegać podobnie jak na Kraszewskim? A zatem - czy powinnam mieć możliwość wstawiania tu notek czy jednak nie? Bo nie mam, a zgłosiłam się wczoraj. Nie to, żeby sparło mnie nagle na wstawianie, tylko pytam w kwestii formalnej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jak jest na Kraszewskim. Ma być jak na Projekt Nobliści. Brakowało mi Twojego maila, ale zaproszenie już poszło. :)

   Usuń